معایب میکروبلیدینگ

میکروبلیدینگ جزو عمل های کم تهاجم زیبایی برای پرپشت نشان دادن ابروست که در جریان آن از قلم‌های مخصوص برای ایجاد تارهای نازک ابرو روی ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود. بعد از برش این خط‌ های باریک، رنگ مخصوص وارد لایه زیرین پوست می‌شود. این تکنینک برای ایجاد خطوط نازکی شبیه به تارهای ابرو می باشد.

قلم مخصوص میکروبلیدینگ دارای سری با مجموعه‌ای از سوزن‌های ریز است، این سوزن‌ها وارد لایه اول پوست می شوند و جوهر مخصوص را تزریق می‌کنند. بعد از اتمام فرایند، جوهر اضافه از روی پوست برداشته می‌شود.

این مراحل درد اندکی دارد که آن هم با استفاده از کرم‌های موضعی بی‌حس‌کننده قابل رفع می باشد. میکروبلیدینگ معمولا به یک جلسه ترمیمی نیاز دارد که شش هفته بعد از جلسه اول است. در جلسه ترمیمی ابرو، به شکل نهایی ترمیم می‌شود.

در این مطلب به معایبی که ممکن است این روش برای بعضی متقاضیان داشته باشد می پردازیم، البته انتخاب یک کلینیک زیبایی معتبر و پرسابقه جلوی بوجود آمدن بسیاری از این عوارض را خواهد گرفت یا روش مناسب دیگری برای شما معرفی و اجرا خواهد کرد.

میکروبلیدینگ برای چه کسانی مناسب نیست؟

این که میکروبلیدینگ ابرو برای تمامی افراد قابل استفاده نیست شاید جزو معایب این روش باشد، البته همه روش های زیبایی یا درمانی محدودیت هایی دارند اما بعضی عوارض ماندگار هستند و رفع آنها با پرداخت هزینه و وقت زیادی همراه خواهد بود و بعضی شاید دیگر از بین نرود. در صورت وجود مواردی که در زیر بیان شده بهتر است این روش را انجام ندهید، در صورت انجام این روش زیبایی احتمال بروز عوارض میکروبلیدینگ وجود خواهد داشت.

افراد دارای پوست چرب

بانوان در دوران بارداری

دوران شیردهی

بیماری دیابت

بیماری هایی نظیر اختلالات خود ایمنی ، صرع و یا سرطان

اختلالات گردش خون یا هر نوع اختلالات خونی

مصرف داروهای ضد انعقاد خون

بیماری پوستی در ناحیه ابرو و نواحی اطراف آن

استفاده از بوتاکس پیشانی، ابرو و اطراف چشم

شکستگی در ناحیه ابرو

آفتاب سوختگی

حداقل گذشت سه روز از آخرین اپیلاسیون

حداقل دو هفته از آخرین لایه برداری شیمیایی

معایب میکروبلیدینگ

محدودیت اجرا

میکروبلیدینگ برای همه افراد مناسب نیست. شاید بعضی افراد دارای بیماری یا شرایط خاص پوستی یا جسمی باشند، اصرار در انجام هر روش زیبایی با وجود محدودیت امکان به وجود آمدن عوارض ماندگار را خواهد داشت.

پاک کردن سخت

در صورت پشیمانی از انجام میکروبلیدینگ ، باید هزینه زیادی برای پاک کردن آن بپردازید. پاک کردن میکروبلیدینگ با لیزر امکان پذیر است. پس در انتخاب متخصص اجرای میکروبلیدینگ دقت نمایید.

واکنش آلرژیک به مواد بی حس کننده

یکی از عوارض میکروبلیدینگ ابرو احتمال حساسیت برخی از افراد به مواد بی حس کننده ای است که قبل از میکروبلیدینگ در ناحیه ابرو اعمال می شود. این حساسیت امکان دارد به واکنش های الژیک منجر شود.

واکنش آلرژیک به رنگدانه ها

از دیگر عوارض میکروبلیدینگ ابرو ، احتمال بروز حساسیت نسبت به رنگدانه های استفاده شده در میکروبلیدینگ است . به همین دلیل اطلاع از نوع رنگدانه ها قبل از انجام هاشور برای کسانی که سابقه آلرژی دارند ضروری به نظر می رسد. قابل ذکر است که معمولا رنگدانه های آلی نسبت به انواع دیگر حساسیت کمتری ایجاد می کنند. انجام میکروبلِیدینگ با مواد بی کیفیت احتمال بروز واکنش آلرژیک را در این فرد افزایش دهد.

ترمیم طولانی مدت

خراش های باریک در عمل میکروبلیدینگ روی  پوست سبب بروز زخم و التهاب پس از میکروبلیدینگ می شود . همین امر می تواند باعث شود که بهبودی زخم ها حداقل یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

احتمال ایجاد جای زخم

روش انجام میکروبلیدینگ ابرو خراش روی پوست و تخریب آن ناحیه از پوست می باشد که در افراد حساس امکان ایجاد اپیدرم زخم و پارگی در ناحیه وجود دارد و در صورت عدم التیام زخم می تواند در ناحیه ابروها اسکار و جای زخم باقی بگذارد .

احتمال بروز عفونت و بیماری های واگیردار عفونی

یکی از بارزترین معایب میکروبلیدینگ احتمال عفونت و بیماری های واگیردار عفونی بعد از هاشور است، البته لازم به ذکر است که این مشکل به ندرت و در افرادی که در مکان غیر استریل و با استفاده از ابزارهای بی‌کیفیت تحت میکروبلیدینگ ابرو قرار گرفته است بوجود می آید. از این رو توصیه باز می شود در انتخاب کلینیک و متخصص مربوطه دقت کنید.

همیشگی نبودن نتایج میکروبلیدینگ ابرو

نتایج میکروبلیدینگ ابرو دائمی و همیشگی نیست و برای برخی از افراد ناخوشایند و درد سر ساز خواهد بود چون برای حفظ آن نیاز به ترمیم و پرداخت هزینه می باشد. میکروبلیدینگ در برخی از پوست ها دوام بهتر و در مواردی دیگر نظیر پوست های چرب کم دوام تر بوده و خیلی زود پاک میشود و از بین می رود . علاوه بر این قبل از اقدام بهتر است‌ سوابق بیماری فرد به متخصص انجام عمل اطلاع داده شود.

نیاز به ترمیم مداوم

یکی دیگر از معایب میکروبلیدینگ این است که میکروبلیدنگ به صور مداوم نیاز به ترمیم دارد. اولین ترمیم بعد از 4 تا 6 هفته و بنا به کیفیت پوست با کمرنگ شدن میکروبلیدینگ، نیاز به ترمیم مجدد وجود دارد.

امکان ترسیم نادرست خطوط ابرو

میکروبلیدینگ با استفاده از یک وسیله مکانیکی انجام می شود و هر لحظه امکان عدم کنترل قلم توسط فرد طراح برای مدت کوتاهی وجود دارد که در نتیجه امکان ایجاد خطوطی نا متناسب با موهای ابرو و یا حتی خارج از محدوده ابرو وجود دارد. لازم به ذکر است که اگر انجام میکروبلیدینگ توسط فردی با تجربه انجام شود احتمال بروز این خطا بسیار کمتر می شود .

خونریزی بیش از حد

از جمله معایب میکروبلیدینگ تخریب پوست و خونریزی به دلیل کشیده شدن تیغ بلیدینگ با فشار فیزیکی است. گفتنی است در این روش نسبت به روش های دیگر طراحی و فرم دهی ابرو ، خونریزی بیشتری اتفاق می افتد.

تفاوت خطوط کشیده شده در ابتدا و انتهای کار

امکان دارد خطوط رسم شده در ابتدای کار نسبت به خطوط طراحی شده در انتهای کار تا حدودی از یکدیگر متفاوت باشند و به صورت یکنواخت نباشد و این کار باعث ایجاد ناهمگونی و بی نظمی در ابروها می شود .

قرمز شدن پوست بعد از عمل

از عوارض میکروبلیدینگ ابرو که البته موقتی است، قرمز شدن و التهاب پوست پس از اتمام کاراست.

در مواردی این حساسیت باقی مانده و ایجاد اگزما می کند که از معایب میکروبلیدینگ می باشد و ممکن است به راحتی قابل درمان نباشد. در مواردی دیگر حساسیتهای ناشی از تاتو هم، بعد از چند سال نمایان می شود. عارضه گوشت اضافی نیز ممکن است بعد از چند سال بروز کند.

ایجاد گرانولومای پوستی

یکی دیگر از معایب میکروبلیدینگ ایجاد گرانوما در پوست است . از آنجایی که این رنگ دانه ها نظر بدن یک ماده خارجی محسوب می شود،‌ گلبولهای سفید سعی می کنند با آن مقابله کنند و به محض ورود رنگ به بدن، گلبولهای بیگانه خوار به سراغ آنها می روند و به مبارزه می پردازند تا با از بین بردن رنگ از پوست در مقابل آن محافظت کنند. همین عکس العمل طبیعی بدن باعث ایجاد نوعی ضایعه پوستی به نام گرانولوما، در اطراف ناحیه تزریق می شود .

محدویت استفاده از میکرو ابرو برای افرادی که قبلا تتوی ابرو انجام داده اند

افرادی که در سالهای پیش از تاتو استفاده کرده اند امکان استفاده از میکروبلیدینگ و فیبروز ابرو را ندارند. این موضوع یکی دیگر از معایب میکروبلیدینگ محسوب می شود .

 

برای جلوگیری از ایجاد عوارض در این عمل مراقبت های بعد از میکروبلیدینگ را جدی بگیرید و حتما به توصیه‌ها توجه کنید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *